Zaćma jest to częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki oka,  powodujące zmniejszenie jej przezierności.

Objawy:
Stopniowe pogorszenie ostrości widzenia , widzenie za mgłą, zniekształcenie obrazu , dwojenie , gorsze widzenie w jasnym oświetleniu.

Rodzaje zaćmy:

związana z wiekiem – starcza

wikłająca ; pozapalna , polekowa

pourazowa

metaboliczna -związana z chorobami ogólnymi

toksyczna

wrodzona

Leczenie zaćmy:

Usunięcie chirurgiczne jest wskazane gdy, zaćma pogarsza widzenie w stopniu utrudniającym codzienne funkcjonowanie pacjenta , wpływa na wykonywanie zawodu , utrudnia kierowanie pojazdu, stwarza ryzyko urazu.
W chwili obecnej najpopularniejszą metodą usunięcia zaćmy jest zabieg fakoemulsyfikacji (rozbicie zmętniałej soczewki przez ultradźwięki) z wszczepieniem sztucznej soczewki.

Zabieg operacyjny zaćmy wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na krótki pobyt pacjenta w szpitalu i jest praktycznie bezbolesny. W naszym ośrodku okulistycznym zaćma operowana jest metodą fakoemulsyfikacji, która polega na wykonaniu małego cięcia 2 – 3 mm. w gałce ocznej (na granicy rogówki) przez które wprowadza się specjalną sondę wielkości końcówki długopisu. Sonda wytwarza ultradźwięki, rozbija i aspiruje części zmętniałej soczewki. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest pusta, następuje wszczepienie w jej miejsce sztucznej soczewki. Ta technika nie wymaga zakładania szwów, ponieważ rana zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka.